Aparat ortodontyczny – najczęściej zadawane pytania

Proste zęby to zdrowe zęby. Powinien o tym wiedzieć każdy, kto ma problemy z wadami zgryzu. Aby uporać się z nierównymi zębami oraz zadbać o zdrowy i piękny uśmiech warto założyć aparat ortodontyczny. Dzisiaj na naszym blogu znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące aparatu i jego użytkowania.

1. Czy warto nosić aparat ortodontyczny?

Szeroki uśmiech ze zdrowymi, prostymi i lśniącymi zębami to marzenie wielu osób. Można je spełnić decydując się na założenie aparatu ortodontycznego. Aparat ortodontyczny powinien być stosowany przede wszystkim wtedy, kiedy mamy wadę zgryzu lub nie jesteśmy zadowoleni z wyglądu naszego uzębienia. Wielu dorosłych pacjentów decyduje się na noszenie aparatu. Pamiętajmy, że w dorosłym życiu także możemy się na niego zdecydować. Najważniejsza jest konsultacja z lekarzem ortodontą, który sprawdzi czy mamy wadę zgryzu lub czy borykamy się z problemami zębów, dziąseł albo układu pokarmowego. Leczenie ortodontyczny pomoże w niwelowaniu tych problemów.

2. W jakim wieku powinno się nosić aparat ortodontyczny?

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna mieć miejsce po wyrżnięciu się wszystkich mlecznych zębów, tj. w wieku ok. 2,5 – 3 roku życia. Podczas pierwszej wizyty lekarz stomatolog sprawdzi, czy dziecko nie ma wady zgryzu lub wady wymowy i zaleci odpowiednie ćwiczenia. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana wada i podjęta terapia, tym koszty i czas noszenia aparatu się skrócą.

Warto wiedzieć, że dzisiejsza ortodoncja jest dostępna dla każdego, kto posiada własne zęby. Bez względu na to czy masz 30, czy 60 lat – możesz nosić aparat ortodontyczny. Jednak, należy pamiętać, że leczenie u osoby starszej będzie trwało dłużej aniżeli młodszej. Kość osoby dorosłej jest bardziej uwapniona i twardsza. Przed założeniem aparatu będzie trzeba zadbać o usunięcie próchnicy, co może spowodować odroczenie w czasie założenia aparatu ortodontycznego.

3. Jak długo trwa leczenie?

Długość leczenia zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, jaką masz wadę zgryzu oraz jaką metodę leczenia wybierzesz. Jeśli mamy do czynienia z małą wadą zgryzu, to możemy ją wyleczyć w 12-18 miesięcy. Jednak większość pacjentów potrzebuje nosić aparat przez około 24 miesiące. Ogólnie mówiąc – im większa wada, tym dłuższe leczenie. Jednak wszystko zależy także od tego, na jaki aparat się zdecydujesz. O rodzajach aparatów ortodontycznych pisaliśmy w tekście: Aparat ortodontyczny – jaki wybrać?

Pamiętaj jednak, że wybór aparatu następuje po kompleksowej konsultacji z doświadczonym ortodontą i nie w każdym przypadku można zastosować dowolny rodzaj aparatu. Nowa technologia daje możliwość skrócenia czasu leczenia, co jest istotne dla coraz większej grupy pacjentów.

4. Czy noszenie aparatu ortodontycznego boli?

Początki noszenia aparatu ortodontycznego mogą być trudne. Dyskomfort może pojawić się na samym początku, kiedy ortodonta założy nam aparat oraz z powodu aktywacji łuku ortodontycznego (w sytuacji, gdy nosimy aparat stały). Jak każde ciało obce, tak i aparat na zęby jest czymś nowym, do czego należy się przyzwyczaić. W początkowej fazie leczenia zamki oraz łuki mogą irytować policzki i usta od środka.

Najlepszym sposobem podczas pierwszych paru tygodni jest wosk ortodontyczny, który możesz aplikować samodzielnie, w razie potrzeby. Z kolei aktywacja łuków na kolejnych wizytach kontrolnych, może wywołać dyskomfort (związany z siłą przesuwającą zęby), który ustąpi po kilku dniach. Im leczenie będzie bardziej zaawansowane, tym dolegliwości będą mniejsze i mniej odczuwalne.

5. Czy aparat ortodontyczny przyniesie korzyści dla zdrowia?

Aparat ortodontyczny z pewnością przyniesie korzyści dla naszego zdrowia. Jeśli masz krzywe zęby, to zdecydowanie trudniej jest je dokładnie wyczyścić szczoteczką czy nitką dentystyczną. Dodatkowo zęby będą się nierównomiernie ścierały. Bardzo możliwe, że doświadczyć choroby dziąseł przy dużych stłoczeniach zębów. Dlatego noszenie aparatu nie tylko sprawi, że będziemy mieli proste zęby, a dzięki temu piękny uśmiech, ale także przyniesie korzyści dla naszego zdrowia, co zaprocentuje w przyszłości.