Posiadacze zdrowego uśmiechu nie zawracają sobie głowy umawianiem wizyt u dentysty. Jednak brak problemów z dziąsłami czy próchnicą wcale nie zwalnia od regularnych wizyt u stomatologa. Aby zęby pozostały zdrowe na długie lata ważna jest profilaktyka. Oto 5 powodów, dla których należy zaprzyjaźnić się ze swoim dentystą.
Regularna kontrola stanu uzębienia pozwala na wczesne zdiagnozowanie stanów zapalnych jamy ustnej, wad zgryzu i próchnicy. Stałym elementem wizyt u stomatologa są również porady dotyczące właściwej higieny jamy ustnej. Zalecenia te dotyczą pacjentów w każdym wieku: dzieci, młodzieży i dorosłych. O wizytach u swojego stomatologa w Poznaniu nie powinny także zapominać osoby korzystające z protez.
1. Oswojenie z fotelem i nauka prawidłowych nawyków
Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się około 3 roku życia. Kontrola stomatologiczna w tym wieku to pierwszy ważny krok, by pokazać dziecku gabinet, a także skontrolować stan mlecznych zębów. Niestety dość często pokutuje przekonanie, że mlecznym zębom nie warto poświęcać uwagi, bo i tak wypadną. Takie myślenie jest niestety dość brzemienne w skutkach. Zaawansowane zmiany próchnicze nie tylko nie wyglądają ładnie i bolą, ale powodują przedwczesne wypadanie mleczaków, co może powodować wady zgryzu zębów stałych. W tym wieku często ma miejsce pierwsza fluoryzacja, którą warto powtarzać regularnie co pół roku, w czasie kontrolnych wizyt u dentysty.
2. Korekta zgryzu
U dzieci od 6. do 18. roku życia zaleca się odwiedzanie dentysty dwa razy w ciągu roku. Systematyczny kontakt z lekarzem pozwala wychwycić nawet drobne zmiany próchnicze i leczyć je, gdy nie są jeszcze bardzo zaawansowane. Dzięki temu leczenie jest mniej bolesne. Lekarz może też zalecić fluoryzację lub lakowanie tylnych zębów. W tym wieku często pojawiają się wady zgryzu, które można korygować aparatami ortodontycznymi.
3. Zapobieganie chorobom przyzębia
W wieku dorosłym warto wpisać sobie do kalendarza coroczną, kontrolną wizytę u stomatologa, podczas której lekarz oceni stan zębów, zidentyfikuje ubytki, a także przyjrzy się stanowi dziąseł. Spora część dorosłych Polaków boryka się z chorobami dziąseł, które nieleczone prowadzą do groźnych powikłań. O odwiedzeniu dentysty powinny pamiętać też panie planujące ciążę. Opieka stomatologiczna nad kobietą ciężarną pozwala na właściwy rozwój ciąży. Stany zapalne jamy ustnej mogą prowadzić do przedwczesnego porodu. Wizyta u lekarza jest także zalecana po porodzie i w czasie karmienia piersią.
4. Czyszczenie to podstawa
Codzienne mycie zębów pastą i szczoteczką to za mało. Raz do roku należy wykonać czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym, gdzie lekarz używa do tego specjalistycznych urządzeń, takich jak: skaler ultradźwiękowy i piaskarka. Tylko w gabinecie można usunąć kamień i płytkę nazębną, gdzie często gromadzą się bakterie powodujące próchnicę i inne choroby zębów i dziąseł. Częstsze czyszczenie zębów uzależnione jest również od indywidualnego planu opieki stomatologicznej. Lekarz może je zalecić osobom chorującym na cukrzycę, noszącym aparaty ortodontyczne, czy borykające się z chorobami przyzębia.
5. Uśmiech w każdym wieku
O wizytach u dentysty powinni pamiętać również posiadacze protez. Jeśli proteza dobrze się trzyma, zalecana jest jedna wizyta w roku. Jeśli niezbędne jest używanie na co dzień kremów do protez, zaleca się częstszą kontrolę, co pół roku. Co 3 miesiące powinni pojawiać się u lekarza pacjenci z chorobami dziąseł i paradontozą.
Właściwa profilaktyka, połączona z odpowiednim odżywianiem i higieną to najlepszy przepis na piękny uśmiech. Zasady te są adekwatne dla pacjentów w każdym wieku. Pamiętajmy, że bez względu na wcześniejszą niechęć do wizyt u dentysty, nigdy nie jest za późno, by zadbać o zęby. Nowoczesna stomatologia oferuje nie tylko jak najmniej bolesne sposoby leczenia, ale również niezwykle skuteczne sposoby na poprawienie wyglądu zębów.