Zdrowe i lśniące zęby to wizytówka każdego z nas. Białe zęby dodadzą nam pewności siebie i poprawią samopoczucie. Oczywiście nie tylko o wygląd chodzi, a przede wszystkim o zdrowie. Decydując się na zabieg wybielania zębów warto wiedzieć kilka podstawowych informacji. W dzisiejszym wpisie odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania, które pacjenci zadają przed zabiegiem wybielania.
1. Czym jest wybielanie zębów?
Wybielanie zębów jest najczęściej stosowanym zabiegiem we współczesnej stomatologii estetycznej. Decydują się na nie zarówno przez kobiety, jak i mężczyźni. Szeroka gama produktów do wybielania dostosowana jest do każdej kieszeni i ram czasowych tak, aby usatysfakcjonować każdego pacjenta. Wybielanie jest procesem, który ma na celu rozjaśnienie barwy zębów. Stopień wybielenia i dobór odpowiedniego koloru jest sprawą indywidualną. Najczęściej można uzyskać efekt jaśniejszych zębów o kilka tonów od tego koloru, jaki pacjent ma przed zabiegiem.
2. Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?
Efekt po wykonaniu wybielania jest sprawą bardzo indywidualną i w dużym stopniu zależy od nas. Kolor wybielonych zębów będzie się utrzymywał średnio przez kilka lat, ale nie oznacza to, że nie powróci nam barwa wyjściowa. Po wykonaniu zabiegu wybielania bardzo ważne jest stosowanie się do tzw. białej diety. Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu szkliwo jest szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników z produktów barwiących. Takie produkty, jak: kawa, herbata, czerwone wino, barszcz mogą negatywnie wpłynąć na uzyskany efekt wybielania. Palenie tytoniu także może przyczynić się do zmniejszenia uzyskanego efektu. Dlatego warto przez kilka tygodni stosować się do zaleceń stomatologa, który podpowie z jakich produktów należy zrezygnować i przez jak długi czas ich nie spożywać lub ograniczyć ich przyjmowanie.
3. Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
Wybielanie to całkowicie bezpieczny zabieg dla naszych zębów i dziąseł, o ile zdecydujemy się na zrobienie go pod kontrolą stomatologa, a nie będziemy próbować domowych sposobów. Jedyną dolegliwością, która może pojawić się w trakcie lub po zabiegu jest przejściowa nadwrażliwość zębów, która zwykle ustępuje po kilku godzinach od zakończenia wybielania. Dodatkowo, stomatolog przed i po zabiegu powinien zastosować specjalny preparat znoszący nadwrażliwość tak, aby całkowicie zminimalizować ewentualny dyskomfort pacjenta. Dla zapewnienia optymalnego i bezpiecznego wybielania pacjent powinien zastosować się do zaleceń stomatologa w trakcie i po zabiegu.
4. Czy wybielanie zębów może powodować jakieś efekty uboczne?
W trakcie wybielania oraz bezpośrednio po nim, większość pacjentów odczuwa wzrost wrażliwości zębów na bodźce termiczne tzn. na zimno i ciepło. Objaw ten ustępuje samoistnie po zakończeniu wybielania i czasami, u niektórych pacjentów, może utrzymywać się jeszcze przez kilka godzin. Po zakończonym zabiegu stomatolog smaruje zęby fluorem, a pacjent otrzymuje taki preparat do stosowania w domu, aby zmniejszyć odczucie nadwrażliwości. Jest to jedyny nieprzyjemny skutek uboczny wybielania, który mija po jakiś czasie. Warto wspomnieć, że każdy pacjent inaczej odczuwa skutki zabiegu. Dla jednych będzie to jedynie kilkanaście minut spędzonych na fotelu dentystycznym, w trakcie wykonywania zabiegu, którzy nie poczują nic nieprzyjemnego. Dla innych będzie to wiązało się z kilkoma godzinami nadwrażliwości w trakcie i po zabiegu, która samoistnie minie.
5. Jakie są przeciwskazania do wybielania zębów?
Jak przy każdym zabiegu, także przy wybielaniu istnieją przeciwskazania do wybielania zębów. Nie stosuje się go u osób poniżej 16. roku życia, kobiet w ciąży, karmiących piersią, osób chorych na epilepsję, cukrzycę, chorobę Parkinsona. Z wybielania zębów powinny zrezygnować także osoby, które posiadają dużą nadwrażliwość termiczną zębów, ponieważ po zabiegu objawy te mogą się nasilić. Wśród przeciwwskazań wymienić można także alergię na któryś ze składników do wybielania, a także brak gotowości poddania się zaleceniom lekarza po zabiegu. Każdy pacjent, który ma wątpliwości, czy kwalifikuje się on do zabiegu wybielania zębów powinien udać się do gabinetu stomatologicznego i osobiście porozmawiać ze specjalistą – stomatologiem, który przeprowadzi wywiad, odpowie na wszystkie pytania oraz zrobi właściwe badanie.