Leczenie ortodontyczne to dzisiaj jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Korzystają z niego dzieci, młodzież i dorośli nawet w bardzo zaawansowanym wieku. Każdy, kto chce poprawić wygląd swojego uśmiechu może to zrobić przy pomocy aparatu ortodontycznego. Który z nich wybrać? Sprawdź w tym wpisie!
Do najczęściej spotykanych aparatów ortodontycznych należą aparaty ruchome, aparaty stałe z metalowymi zamkami lub estetyczne, a także nakładki Clear Aligner. Każdy z pacjentów nosząc się z wyborem aparatu ortodontycznego powinien dokładnie zastanowić się, jak dużo czasu może poświęcić na leczenie, czy nie będą dla niego kłopotliwe częste wizyty, na ile istotna jest również kwestia estetyki, uciążliwość związana z dodatkowymi zabiegami np.: okresowym, niezbędnym czyszczeniem zębów. Nie bez znaczenia są również związane z tym kwestie finansowe. O swoich oczekiwaniach koniecznie należy powiedzieć lekarzowi na wizycie, bo mając na uwadze te informacje, będzie mógł zaproponować najbardziej korzystny sposób leczenia i rodzaj aparatu. Oto krótka charakterystyka poszczególnych typów aparatów ortodontycznych.
Aparaty ruchome
Stosowane są głównie u dzieci i młodzieży. Przy ich pomocy można korygować takie wady zgryzu np.: stłoczenia lub wady aparatu żucia. Bardziej skomplikowane problemy ortodontyczne wymagają zastosowania aparatów stałych.
Efektywność leczenia aparatem ruchomym uzależniona jest w dużym stopniu od systematyczności noszenia. Ważna jest też odpowiednia dbałość o czystość aparatu. Należy go codziennie dokładnie myć pastą i szczoteczką. Wizyty kontrolne odbywają się co 4 tygodnie.
Aparaty stałe z zamkami metalowymi
Uznawane za bardzo skuteczne, bo działają przez całą dobę. Wymagają od pacjenta starannej dbałości o higienę jamy ustnej i regularnych wizyt kontrolnych, podczas których są wymieniane łuki. Pacjenci mogą jednak odczuwać okresowo ból po zmianie łuków i dyskomfort związany z widocznością metalowych elementów. Aparaty tego typu są przeznaczone dla osób, które mają już stałe zęby. Przed założeniem aparatu stałego niezbędne jest wyczyszczenie zębów, usunięcie zmian próchnicowych, a także przynajmniej jednorazowa fluoryzacja zębów. Wizyty kontrolne odbywają się co 4-6 tygodni.
Aparaty stałe estetyczne
Skierowane głównie do pacjentów, którym zależy na atrakcyjnym wyglądzie. Aparaty stałe estetyczne są przezroczyste, więc niemal niewidoczne. Zapewniają maksymalny komfort noszenia, bez wpływu na skuteczność leczenia.
Nakładki Clear Aligner
Nakładki Clear Aligner są alternatywą dla aparatów stałych lub ruchomych. Można nimi korygować takie wady zgryzu jak: diastema czy stłoczenia, a także dokonywać korekty symetrii twarzy . Clear Aligner jest wykonany z przezroczystego materiału, trzeba go wyjmować do jedzenia oraz na czas mycia zębów. Szybkość leczenia zależy od ilości etapów. Szyna nie powoduje alergii, odleżyn i bolesnych odgnieceń, nie zmienia kształtu twarzy.
W nakładkach Clear Aligner nie ma żadnych metalowych elementów, gumek, więc są zupełnie nieuciążliwe w noszeniu i pielęgnacji.
Wybór aparatu ortodontycznego powinien odbywać się w konsultacji z lekarzem ortodontą. To on na podstawie wywiadu z pacjentem, zdjęć rentgenowskich zaproponuje najbardziej odpowiedni sposób leczenia, dobierze aparat, oszacuje czas niezbędny do uzyskania zakładanych efektów. W trakcie wizyty pacjent jest też informowany o kosztach leczenia. Warto jednak mieć na uwadze, że czas leczenia, a tym samym jego koszty są uzależnione od przestrzegania zaleceń lekarza, czyli czasu noszenia aparatu czy regularnego pojawiania się na wizytach kontrolnych. W przeciwnym razie leczenie będzie trwało dłużej i będzie bardziej kosztowne.