Implanty stomatologiczne to jeden z najnowocześniejszych sposobów protezowania zębów, dlatego też zyskuje coraz większe grono zwolenników nie tylko wśród lekarzy, ale przede wszystkim wśród pacjentów. Najnowsze technologie zapewniają coraz lepsze dopasowanie wszczepów, dzięki czemu odrzucanie implantów jest coraz rzadsze, a pacjent nie odczuwa różnicy pomiędzy zębami naturalnymi a wszczepem. W dzisiejszym wpisie o tym, co warto wiedzieć o implantach.
Implanty zostały wymyślone przez szwedzkiego ortopedę, prof. Per Ingmara Brenemarka, przy okazji badań nad mikrokrążeniem krwi w kościach królików. Profesor wszczepiał królikom tytanowe implanty, a po zakończeniu badań nie dało się ich usunąć, ponieważ zrosły się z kośćmi.
Czym są implanty?
Implantami nazywamy tytanowe łączniki, które umieszczamy w kości szczęki lub żuchwy. Mocujemy nimi naturalną kość z sztucznymi zębami. Fenomenem odkrytym w 1965 roku przez prof. Ingvara Branemarka i wykorzystywanym w implantologii jest fakt że tytan jest traktowany przez kość zupełnie naturalnie, w rezultacie czego tkanka kostna zwyczajnie łączy się z implantem. Nic więc dziwnego, że osoby po wszczepie implantu czują „nowy ząb” jakby był integralną częścią ich organizmu.
Co warto wiedzieć o implantach?
Implanty dają gwarancję trwałego efektu nie tylko kosmetycznego, ale także funkcjonalnego. Jeśli wszczep implantu wraz z odbudową jest dobrze wykonany to trudno go odróżnić od zębów naturalnych – nie wypada, zapewnia poczucie komfortu w trakcie jedzenia, nie zmienia smaku potraw.
Warto wspomnieć także o tym, że nie u każdej osoby możliwy będzie wszczep implantu. W pierwszej kolejności stomatolog przeprowadza wywiad lekarski oraz wykonuje badania radiologiczne, na podstawie których określa gęstość kości oraz rozmieszczenie poszczególnych struktur. Po wykonaniu badań oraz przestudiowaniu historii chorób pacjenta, stomatolog daje realne możliwości na określenie szans powodzenia zabiegu wszczepienia implantów. Nigdy nie mamy stu procentowej gwarancji, że wszczepienie implantu będzie możliwe, ponieważ każdy organizm jest inny, a jego reakcja może odbiegać od reakcji zaobserwowanych u większości pacjentów.
Najważniejsze zalety implantów stomatologicznych:
- wstawianie implantów i uzyskanie pięknego uśmiechu w bardzo krótkim czasie,
- doskonałe dopasowanie do ust pacjenta,
- komfort jaki dają implanty podczas jedzenia i picia (zbliżony do naturalnych zębów),
- stosowanie implantów najczęściej nie wymaga modyfikowania zdrowych zębów,
- implant dentystyczny to trwałe rozwiązanie, najczęściej na całe życie.