Higienizacja

Samed Poznań

Zdrowe i piękne zęby są marzeniem każdego człowieka. Aby jednak móc w pełni cieszyć się  pięknym uśmiechem i znakomitym  stanem swojego uzębienia niezbędna jest właściwa profilaktyka jamy ustnej. Stanowi ona podstawę mocnych i zdrowych zębów.

Jedną z form zapobieganiu chorobom jamy ustnej jest higienizacja, czyli wykonanie skalingu, piaskowania, polerowania oraz fluoryzacji.

Wyjaśniamy, na czym dokładnie polegają wyżej wymienione zabiegi oraz radzimy, jak często należy wykonywać je w gabinecie stomatologicznym.

Higienizacja polega na usunięciu płytki bakteryjnej, kamienia nazębnego i osadów, jest działaniem gwarantującym:

  • zachowanie zdrowych zębów i dziąseł,
  • przeciwdziała rozwojowi próchnicy i paradontozy,
  • zmniejsza ryzyko chorób serca i chorób z autoagresji poprzez usunięcie bakterii.
    Rita Agaciak

    Rita Agaciak

    Stanowisko

    Krótki opis

    Zabieg higienizacji składa się z następujących etapów:

    • Piaskowanie. Polega na usunięciu osadów i przebarwień (palenie tytoniu, kawa, herbata),które znajdują się na powierzchni zębów. Czyszczenie zębów odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia, wykorzystującego proszek wraz ze sprężonym powietrzem i wodą, które powodują usunięcie osadu.
    • Scaling. Czyli usuwanie kamienia nazębnego, jest to zabieg profilaktyczny ale też leczniczy, który polega na usuwaniu twardych złogów nazębnych za pomocą ultradźwięków. Nieoczyszczana z powierzchni zębów płytka nazębna (zbudowana z resztek pokarmowych, bakterii oraz składników śliny) ulega po pewnym czasie przekształceniu w kamień nazębny. Jest to metoda bezbolesna i pozwalająca oczyścić z kamienia nawet trudno dostępne miejsca.
    • Polerowanie. Wszystkie powierzchnie zębów, przy użyciu past polerskich poleruje się gumkami i szczotkami o odpowiednich kształtach. Poleruje się również przestrzenie międzyzębowe przy użyciu różnego rodzaju paseczków polerskich. Dobrze wypolerowana powierzchnia zębów utrudnia ponowne osadzanie się przebarwień i tworzenie płytki nazębnej.
    • Fluoryzacja. Fluoryzacja polega na nałożeniu na oczyszczone uprzednio zęby remineralizującego, bezcukrowego lakieru zawierającego wapń, fosforan oraz fluor. Fluoryzacja po profesjonalnym czyszczeniu zębów jest zalecana, ponieważ hamuje demineralizację szkliwa, zmniejsza nadwrażliwość, zapobiega powstaniu próchnicy i sprawia że szkliwo staje się bardziej odporne.
    • Instruktaż higieny. Ostatnim etapem jest instruktaż szczotkowania i nitkowania, aby jak najdłużej utrzymać efekt czystych zębów. Właściwa i systematyczna higiena zębów w domu ma bardzo duży wpływ na utrzymanie efektu.