Zdrowe dziąsła są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jeśli nie będziemy o nie dbać w odpowiedni sposób, może to spowodować stan zapalny, paradontozę, a nawet utratę zębów. Coraz więcej badań wskazuje na związek zawału serca z chorobami dziąseł. Dlatego dzisiaj przedstawiamy kilka prostych sposobów, jak dbać o dziąsła.
1. Regularne szczotkowanie zębów
Podstawowa czynność, którą każdy z nas powinien wykonywać przynajmniej dwa razy dziennie. Szczotkowanie zębów to banał, który jest najlepszym sposobem na dbanie o zdrowe dziąsła. Jednak musimy pamiętać, że jeśli będziemy szczotkować zęby w niewłaściwy sposób to możemy wyrządzić sobie więcej szkody. Myjąc zęby powinniśmy trzymać szczoteczkę pod kątem 45 stopni i wykonywać ruch wymiatający od linii dziąseł ku dołowi zębów. Zęby powinny być szczotkowe po każdym posiłku. Jeśli nie możemy umyć zębów po jedzeniu, warto mieć przy sobie gumy do żucia bez cukru lub butelkę wody mineralnej, która zredukuje poziom złych bakterii i przywróci właściwe pH w jamie ustnej.
2. Nitkowanie zębów
O nitkowaniu zębów większość z nas zapomina. Jest to duży błąd, ponieważ ta czynność jest bardzo ważna w odpowiednim dbaniu o higienę jamy ustnej. Bowiem nawet najlepsza szczoteczka do zębów nie dotrze w szczeliny międzyzębowe i zakamarki, w których mogą gromadzić się resztki jedzenia. Niedoczyszczenie tych miejsc sprzyja powstawaniu płytki nazębnej i kamienia nazębnego, który uciska tkanki dziąseł i przyciąga bakterie. Skutkiem jest nie tylko nieświeży oddech, ale także rozwój kieszonek przydziąsłowych, recesje dziąseł, ich stany zapalne, nadwrażliwość, a nawet paradontoza. Brak nitkowania może także powodować próchnicę. Badania pokazują, że u osób, które regularnie używają nici dentystycznej, rzadziej występują choroby serca i inne dolegliwości.
3. Możesz stosować płyn do płukania ust
Płyn do płukania ust jest dodatkiem w codziennej pielęgnacji. Warto o nim pamiętać, ponieważ pozwala zachować świeży oddech. Jeśli wybieramy płyn do płukania ust, decydujmy się na taki, który jest bezalkoholowy, posiada właściwości antybakteryjne oraz antyseptyczne.
4. Odpowiednia dieta
Odpowiednia dieta i dobór właściwych produktów pozwolą na redukcję ryzyka odkładania się płytki nazębnej. Z diety należy przede wszystkim wyeliminować cukry i ograniczyć węglowodany. Korzystnym produktem będzie także curry. Przyprawa zawiera kurkumę, która ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Z kurkumy można przyrządzić także naturalną płukankę do ust, która pomoże utrzymać w zdrowiu nasze dziąsła. Z badań wynika, że u osób, które stosowały płukankę z kurkumy, stężenie ilości bakterii w ślinie było mniejsze, a wskaźnik płytki nazębnej także był mniejszy.
5. Regularne wizyty u stomatologa
Regularność w odwiedzaniu gabinetu stomatologicznego powinna być nawykiem. Średnio, co 6 miesięcy warto odwiedzić dentystę, który oceni stan zdrowia naszych zębów. Należy pamiętać, że jedynie specjalista może odpowiednio zdiagnozować rozwijające się schorzenia i wprowadzić niezbędną terapię. Na przeglądach dentystycznych, stomatolog sprawdzi nie tylko zęby, ale także dziąsła. W razie potrzeby usunie kamień nazębny lub udzieli instrukcji na temat poprawy higieny uzębienia. W przypadku kieszonek przydziąsłowych warto wykonać redukcję stanów zapalnych dziąseł.
Zdrowe zęby i dziąsła to inwestycja na całe życie, więc dbajmy o nie na co dzień, nie tylko od święta.