SKALING I PIASKOWANIE należą do jednych z najbardziej podstwowych i najważniejszych zabiegów w gabinecie stomatologicznym.Są one pierwszym krokiem w higienizacji jamy ustnej. Higienizacja, zaraz po przeglądzie stomatologicznym jest pierwszym stopniem do poprawy stanu zdrowia jamy ustnej. Profesjonalny zabieg przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym przez lekarza lub dyplomowaną higienistkę stomatologiczną. Czym tak naprawdę różnią się te dwa zabiegi? I dlaczego właściwie trzeba je KONIECZNIE przeprowadzać?
SKALING jest to najskuteczniejsza metoda usuwania kamienia nazębnego. Jak tworzy się on na powierzchni naszych zębów? Jest to bardzo prosty proces: na zębach pojawia się błona zbudowana z białek, a na niej osadza się płytka nazębna, która jest zbudowana z resztek jedzenia, bakterii oraz złuszczającego się naskórka. Jeżeli w porę tej płytki nazębnej nie usuniemy, zaczyna ona ulegać mineralizacji i zamienia się właśnie w kamień nazębny.
Kamień nazębny trzeba usuwać nie tylko ze względów estetycznych – jest on o wiele groźniejszy! Powoduje stany zapalne, nadwrażliwość, krwawienie podczas jedzenia i mycia zębów, a także odsłanianie szyjek zębowych. W efekcie jesteśmy narażeni na chorobę przyzębia, która prowadzi do utraty zębów.
Skaling, polega na usuwaniu kamienia nazębnego, przy pomocy ręcznych bądź mechanicznych, głównie ultradźwiękowych, skalerów stomatologicznych. Skalery ultradźwiękowe wytwarzają drgania o wysokiej częstotliwości (kilkadziesiąt tysięcy razy na sekundę), które lekarz dentysta przenosi na powierzchnię zęba – lekarz przykłada specjalną końcówkę skalera do ścianki zęba. W efekcie dochodzi do pękania i odpadania kamienia nazębnego. W ten sposób lekarz usuwa nie tylko kamień widoczny dla pacjenta (skaling naddziąsłowy), lecz również bardziej szkodliwy kamień znajdujący się pod powierzchnią dziąseł (skaling poddziąsłowy).
Należy pamiętać o poinformowaniu lekarza o wszelkich chorobach ogólnoustrojowych, gdyż konieczna może być osłona antybiotykowa przed zabiegiem.
PIASKOWANIE jest uzupełnieniem skalingu. Polega na usuwaniu z ich powierzchni osadów czy też powierzchownych przebarwień. Lekarz przy użyciu specjalnej piaskarki stomatologicznej oczyszcza powierzchnię zębów. Piaskarka wytwarza pod wysokim ciśnieniem aerozol wodno-powietrzny zawierający również piasek dentystyczny. W efekcie możliwe jest usunięcie osadów nawet z trudno dostępnych powierzchni, np. powierzchni stycznych stłoczonych zębów.
Czym różni się osad od kamienia? Osady na powierzchni zębów często są przez pacjentów mylone z kamieniem nazębnym. Osady to zauważalny ciemny nalot na powierzchniach zębów powstały po herbacie, kawie, czerwonym winie oraz papierosach. Kamień jest żółty.
Zabieg piaskowania dedykowany jest właśnie pacjentom, którzy palą papierosy, spożywają kawę, herbatę, czerwone wino lub w ich diecie występują produkty mocno barwiące. Również pacjenci z aparatami ortodontycznymi lub osoby, które decydują się na zabieg wybielania zębów powinny mieć wykonywane piaskowanie. Zabieg piaskowania jest bezbolesny.
Pamiętajmy, że oczyszczanie zębów z kamienia i osadów powinno się wykonywać minimum dwa razy do roku. Wszystko jednak zależy od diety pacjenta oraz jego skłonności do osadzania się kamienia nazębnego. U jednego pacjenta kamień będzie wymagał usunięcia już po 3 miesiącach, u drugiego jego ilość po roku nie będzie zbyt duża. Po zabiegu zaleca się zachowanie diety białej przez około 3 dni – unikanie w diecie produktów barwiących takich jak buraki, jagody czy czerwone wino. Nie powinno się również spożywać produktów kwaśnych (cytryny, pomarańcze, coca-cola), mogących powodować zwiększoną nadwrażliwość zębów.